Victoria Kunk won for Grand Champion Dairy Goat July 9 at the Jay County 4-H Dairy Goat Show. (The Commercial Review/Mason Shreve)
Victoria Kunk won for Grand Champion Dairy Goat July 9 at the Jay County 4-H Dairy Goat Show. (The Commercial Review/Mason Shreve)
Victoria Kunk had a good showing at the 4-H Dairy Goat show as she nabbed grand champion junior dairy doe, grand champion senior dairy doe and grand champion dairy doe.
Kyndall Miller also had a strong day taking home the prize for grand champion dairy wether goat, as well as champion heavyweight dairy wether and intermediate showmanship.
Danielle Heitkamp had the reserve grand champion junior dairy doe. Jacob Wrangler had the reserve grand champion senior dairy doe and the reserve grand champion dairy doe.
Carter Rockwood had the reserve grand champion dairy wether.
Other awards were:

Junior Doe
1. Victoria Kunk

Senior Doe
Grade Sr. Doe
1. Jalen Ryder
2. Logan Harris
3. Carla Dick

Registered Sr. Doe
1. Danielle Heitkamp
2. Erika Heitkamp
3. Jamie Valentine
4. Karlie Harris
5. Victoria Kunk
6. Victoria Kunk

Champion Sr. Doe
Danielle Heitkamp

Reserve Champion Sr. Doe
Erika Heitkamp

Dry Yearling
Grade Dry Yearling
1. Ashlynn May
2. Audrey May
3. Chris Carpenter

Registered Dry Yearling
1. Victoria Kunk
2. Jamie Valentine
3. Danielle Heitkamp
4. Julie Valentine
5. Erika Heitkamp
6. Victoria Kunk
Champion Dry Yearling
Victoria Kunk
Reserve Champion Dry Yearling
Jamie Valentine

Milking Does
Grade 2-4 Year Old Milking Doe
1. Jacob Wangler
2. Kipp Haffner

Registered 2-4 Year Old Milking Doe
1. Victoria Kunk
2. Victoria Kunk

Champion 2-4 Year Old Milking Doe
Victoria Kunk

Reserve Champion 2-4 Year Old Milking Doe
Jacob Wrangler

5 Years and Older Milking Doe
1. Christian Peterson

Milking yearling
Grade Milking Yearling
1. Kipp Haffner

Registered Milking Yearling
1. Danielle Heitkamp
2. Erika Heitkamp

Champion Milking Yearling
Danielle Heitkamp

Reserve Champion Milking Yearling
Erika Heitkamp

Mother Daughter
Dairy Doe
Grand Champion
Kipp Haffner

Reserve Grand Champion
Victoria Kunk

Dairy Wethers
Class 1
1. Shelby Carpenter
2. Justice Murphy
Zavier Somers, Sean Weaver, Victoria Kunk, Jacob Wangler

Class 2
1. Jalen Ryder
2. Brayden Dues
Adam Jutte, Lucas Lyons, Kortney Garringer, Audrey May, Ashlynn May, Jared Jutte

Champion Lightweight
Jalen Ryder

Reserve Champion Lightweight
Brayden Dues

Class 3
1. Lilia Muhlenkamp
2. Jalen Ryder
Britlyn Dues, Jacob Wangler, Erika Heitkamp

Class 4
1. Carter Rockwood
2. Britlyn Dues
Kipp Haffner, Danielle Heitkamp

Champion Middleweight
Carter Rockwood

Reserve Champion Middleweight
Britlyn Dues

Class 5
1. Eden Basford
2. Taylor Muhlenkamp
Caylen Rockwood, Julie Valentine, Karlie Harris, Logann Harris

Class 6
1. Kyndal Miller
2. Jamie Valentine
Julie Valentine, Tyler Osborne

Champion Heavyweight
Kyndal Miller

Reserve Champion Heavyweight
Jamie Valentine

Showmanship
Beginner Showmanship
Lucas Lyons

Junior Showmanship
Victoria Kunk

Intermediate Showmanship
Kyndal Miller

Senior Showmanship
Danielle Heitkamp