Kyndal Miller earned grand champion honors July 9 at the Jay County 4-H Meat Goat Show at Jay County Fairgrounds, with the Grand Champion Meat Doe. (The Commercial Review/Ray Cooney)
Kyndal Miller earned grand champion honors July 9 at the Jay County 4-H Meat Goat Show at Jay County Fairgrounds, with the Grand Champion Meat Doe. (The Commercial Review/Ray Cooney)
Kyndal seemed to be the winning name for those participating in the Jay County 4-H Meat Goat Show July 9 at Jay County Fairgrounds.
Kyndal Huey claimed Grand Champion Pygmy Doe, while Kyndal Miller claimed Grand Champion Meat Doe as well as Champion Intermediate Showmanship.
Other winners included Kyle Garringer for Grand Champion Meat Wether, Kyler Witt for Champion Meat Wether Rate of Gain, and Tyler Osborne for Champion Master Showmanship.
Other awards were:

Showmanship
Champion Beginner Showmanship: Jacob Schoenlien
Champion Junior Showmanship: Eden Basford
Champion Intermediate Showmanship: Kyndal Miller
Champion Senior Showmanship: Tyler Osborne
Champion Master Showmanship: Tyler Osborne

Meat Doe
Grand Champion: Kyndal Miller
Reserve Grand Champion: Kyndal Miller
Grand Champion Mother/Daughter Meat Doe: Eden Basford
Reserve Grand Champion Mother/Daughter Meat Doe: Kyndal Miller

Junior Meat Doe
Champion: Eden Basford
Reserve Champion: Kyndal Miller

0-3 months
1. Adam Jutte

Overall 3-6 months
1. Kyndal Miller
2. Kylie Osborne

3-6 months
Class 1
1. Brandon Muhlenkamp
2. Brandon Muhlenkamp
3. C.J. Shafer
4. Hannah Muhlenkamp
5. Shailey Muhlenkamp
6. Clark Muhlenkamp
7. Klarisa Hemmelgarn

Class 2
1. Eden Basford
2. Kyndal Miller
3. Bryan Schwieterman
4. Raylyn Chaffins
5. Shyanne Harker

Class 3
1. Kyndal Miller
2. Kylie Osborne
3. Kyle Garringer
4. Lizzy Schoenlien
5. Rhianon Mills

Overall 6-9 months
1. Eden Basford
2. Jamie Valentine

6-9 months
Class 1
1. Brandon Muhlenkamp
2. Bryan Schwieterman
3. Dillon Muhlenkamp
4. Brandon Muhlenkamp
5. Gavin Bowen
6. Damon Muhlenkamp
7. Chandler Chapman
8. Jade Hollopeter

Class 2
1. Eden Basford
2. Jamie Valentine
3. Kyle Garringer
4. Hunter Mills
5. Laurann Schoenlien
6. Reese Bowan
7. Allison Jutte

9-12 months
1. Laurann Schoenlien

Yearling Meat Doe
Champion: Kyndal Miller, 16-20 months
Reserve Champion: Jamie Valentine, 16-20 months

12-16 months
1. Kyndal Miller
2. Bryan Schwieterman
3. LIzzy Schoenlien
4.Brandon Muhlenkamp
5. Skye Wimmer

16-20 months
1. Kyndal Miller
2. Jamie Valentine
3. Lauren Evans
4. Laurann Schoenlien
5. Ava Stockton
6.Brandon Muhlenkamp
7. Isaac Moeller
8. Adam Jutte
9. Kourtney Garringer
10. Chris Carpenter

20-24 months
1. Ava Stockton

Senior Meat Doe
Champion: Kyndal Miller
Reserve Champion: Kyndal Miller

24-36 months
1. Kyndal Miller
2. Kyndal Miller
3. Eden Basford
4. Alison Jutte
5. Adam Jutte
6. Aslyn Davis
7. Damon Muhlenkamp
8. Jade Hollopeter

36+ months
1. Lizzy Schoenlien
2. Kourtney Garringer
3. Jade Hollopeter
4. Dillon Muhlenkamp

Pygmy Doe
Grand Champion: Kyndal Huey
Reserve Grand Champion: Carly Grieshop

Junior Pygmy Doe
Champion: Carly Grieshop, 9-12 months
Reserve Champion: Kyndal Huey, 9-12 months

0-3 months
1. Carly Grieshop
2. MeKayla Nuckols
3. Kady Finnerty

3-6 months
1. Chandler Chapman
2. Emily Dues

6-9 months
1. Melony Ely
2. Carly Grieshop
9-12 months
1. Carly Grieshop
2. Kyndal Huey
Yearling Pygmy Doe
Champion: Courtney Finnerty
Reserve Champion: Courtney Rittenhouse

12-16 months
1. Courtney Rittenhouse

16-20 months
1. Courtney Finnerty

Senior Pygmy Doe
Champion: Kyndal Huey, 36+ months
Reserve Champion: Carly Grieshop, 24-36 months

24-36 months
1. Carley Grieshop
2. Justice Murphy

36+ months
1. Kyndal Huey
2. Carly Grieshop
3. Harley Rittenhouse
4. Carly Grieshop
5. Kyndal Huey
Meat Wether
Grand Champion: Kyle Garringer
Reserve Grand Champion: Tyler Osborne
Champion Rate of Gain: Kyler Witt

Lightweight
Meat Wether
Champion: Clark Muhlenkamp
Reserve Champion: Carly Grieshop
Class 1
1. Emily Dues
2. Devan Bennett

Class 2
1. Clark Muhlenkamp
2. Carly Grieshop
3. Abigail Barcus
4. Shyann Harker
5. Andrea Jutte
Middle Weight
Meat Wether
Champion: Davis Anderson
Reserve Champion: Emily Chenoweth

Class 3
1. Katie Snyder
2. Katie Lyons
3. Deanna Chenoweth
4. Shailey Muhlenkamp
5. Jackson Lyons
6. Abigail Barcus
7. Timothy Muhlenkamp

Class 4
1. Lizzy Schoenlien
2. Brady Vore
3. Gabi Paxson
4. Zac Barnes
5. Shyann Harker

Class 5
1. Davis Anderson
2. Caleb Chenoweth
3. Faustina Muhlenkamp
4. Katie Lyons
5. Anna Muhlenkamp
6. Gerard Muhlenkamp
7. Cole Robinette
8. Zac Barnes

Class 6
1. Emily Chenoweth
2. Madison Dirksen
3. Dylan Messersmith
4. Gretchen Messersmith
5. Hannah Muhlenkamp
6. Allison Jutte

Heavyweight Meat Wether
Champion: Kyle Garringer
Reserve Champion: Tyler Osborne

Class 7
1. Lizzy Schoenlien
2. Rosemary Hemmelgarn
3. Thomas Hemmelgarn
4. Kyanne Anderson
5. Caleb Messersmith
6. Jacob Wangler
7. Jacob Schoenlien

Class 8
1. Kourtney Garringer
2. C.J. Shafer
3. Damon Muhlenkamp
4. Garrett Mann
5. Gavin Bowen
6. Reese Bowen

Class 9
1. Kyle Garringer
2. Brady Vore
3. Kylie Osborne
4. Laurann Schoenlien
5. Travis Barton
6. Eden Basford
7. Dillon Muhlenkamp

Class 10
1. Tyler Osborne
2. Kylie Osborne
3. Caitlynn Muhlenkamp
4. Brandon Muhlenkamp
5. Ava Stockton
6. McKensie Muhlenkamp
7. Kyler Witt