2013 4-H Exhibit Hall Results
Rabbit Posters
GRAND CHAMPION - Jade A. Zorn
RES. GRAND CHAMPION
Kyndal Huey
Level 1
CHAMPION - Justice Murphy
RES. CHAMPION - Ashlynn May
SELECTED FOR STATE FAIR - Justice Murphy
HONOR - Grace L. Brewster, Ashlynn May, Justice Murphy, Emily L. Starr
BLUE - Grace L. Brewster, Ashlynn May, Justice Murphy
Level 2
CHAMPION - Jade A. Zorn
RES. CHAMPION - Kyndal Huey
SELECTED FOR STATE FAIR - Jade A. Zorn
HONOR - Carla D. Dick, Shyann Harker, Kyndal Huey, Jade A. Zorn BLUE - Carla D. Dick, Shyann Harker, Kyndal Huey, Jade A. Zorn Level 3
CHAMPION - Kay Morgan
RES. CHAMPION - Christopher J. Hudson
SELECTED FOR STATE FAIR - Kay Morgan
HONOR - Shelby L. Dick, Christopher J. Hudson, Kay Morgan BLUE - Shelby L. Dick, Christopher J. Hudson, Kay Morgan BLUE - Emily L. Starr
 
READING
GRAND CHAMPION - Isaac C. Braun
RES. GRAND CHAMPION
Mitchell Bruggeman
Level 1
CHAMPION - Isaac C. Braun
RES. CHAMPION - Ashlynn May
HONOR - Isaac C. Braun, Ashlynn May, Audrey May
BLUE - Isaac C. Braun, Ashlynn May, Audrey May, Austin May
RED - Ava M. Stockton, Mckenna Vore
Level 2
CHAMPION - Grace Marshall
RES. CHAMPION - Tiffany N. Robinette HONOR - Grace Marshall, Tiffany N. Robinette BLUE - Grace Marshall, Tiffany N. Robinette Level 3
CHAMPION - Mitchell Bruggeman HONOR - Mitchell Bruggeman BLUE - Mitchell Bruggeman
RECYCLING/OUR ENVIRONMENT GRAND CHAMPION - Erika Heitkamp RES. GRAND CHAMPION
Cole Robinette
Beginner
CHAMPION - Erika Heitkamp
RES. CHAMPION - Cole Robinette
HONOR - Blake Caldwell, Erika Heitkamp, Cole Robinette, Eryn M. Robinette
BLUE - Blake Caldwell, Erika Heitkamp, Cole Robinette, Eryn M. Robinette, Gwyneth A. Trammell
RED - Shyann Harker
Intermediate
CHAMPION - Tiffany N. Robinette BLUE - Tiffany N. Robinette Advanced
CHAMPION - Jonathan Miller
RES. CHAMPION - Heather Lugar BLUE - Heather Lugar, Jonathan Miller RED - Hope Lugar

ROBOTICS
GRAND CHAMPION - Camille Gambill
RES. GRAND CHAMPION
Tristin J. Kunkler
Level 1
CHAMPION - Griffin LENNARTZ BLUE - Griffin LENNARTZ
Level 2
CHAMPION - Camille Gambill
RES. CHAMPION - Conner Benter
HONOR - Conner Benter, Camille Gambill, William A. Trammell BLUE - Conner Benter, Camille Gambill, William A. Trammell Level 3
CHAMPION - Tristin J. Kunkler HONOR - Tristin J. Kunkler BLUE - Tristin J. Kunkler
 
SCRAPBOOKING
RES. GRAND CHAMPION
Gretchen Messersmith
Beginner
CHAMPION - Alexis Slocum
RES. CHAMPION - Konner Sommers
HONOR - Lindy Mercer, Alexis Slocum, Konner Sommers
BLUE - Lindy Mercer, Gabi Paxson, Alexis Slocum, Konner Sommers
RED - Rachel Louck, Olivia Rowles WHITE - Andrea J. Jutte Intermediate
CHAMPION - Gretchen Messersmith
RES. CHAMPION - Abigail R. Muhlenkamp
HONOR - Grace Marshall, Gretchen Messersmith, Abigail R. Muhlenkamp, Shalynn Overholser, Tiffany N. Robinette
See 4-H page 6

WHITE - Christopher Carpenter
 
SPORTS
GRAND CHAMPION - Isaac C. Braun
RES. GRAND CHAMPION
Grace Marshall Beginner CHAMPION - Isaac C. Braun
RES. CHAMPION - Grace Marshall HONOR - Isaac C. Braun, Grace Marshall BLUE - Isaac C. Braun, Grace Marshall Intermediate
CHAMPION - Mitchell Bruggeman
RES. CHAMPION - Krysta Grayson
HONOR - Mitchell Bruggeman, Krysta Grayson BLUE - Mitchell Bruggeman, Krysta Grayson Advanced
HONOR - Heather Lugar BLUE - Heather Lugar RED - Hope Lugar
TRACTOR Level A
CHAMPION - Lance D. Mccowan
SELECTED FOR STATE FAIR - Lance D. Mccowan
HONOR - Lance D. Mccowan
Level B
CHAMPION - Cassie L. Mccowan
SELECTED FOR STATE FAIR - Cassie L. Mccowan
HONOR - Cassie L. Mccowan BLUE - Cassie L. Mccowan BLUE - Lance D. Mccowan

VETERINARY SCIENCE
GRAND CHAMPION - Abigail Benter
RES. GRAND CHAMPION
Nicholas A. Kunkler
Level 1
CHAMPION - Abigail Benter
RES. CHAMPION - Nicholas A. Kunkler
SELECTED FOR STATE FAIR - Abigail Benter
HONOR - Abigail Benter, CHARLES E. BRUNSWICK, Nicholas A. Kunkler BLUE - Abigail Benter, CHARLES E. BRUNSWICK, Nicholas A. Kunkler Level 2
CHAMPION - Tiffany N. Robinette
SELECTED FOR STATE FAIR - Tiffany N. Robinette
HONOR - Tiffany N. Robinette
BLUE - Tiffany N. Robinette
 
WEATHER Level 2
CHAMPION - Ivan T. Smeltzer
SELECTED FOR STATE FAIR - Ivan T. Smeltzer
HONOR - Ivan T. Smeltzer BLUE - Ivan T. Smeltzer Level 3
RES. CHAMPION - Tiffany N. Robinette
HONOR - Tiffany N. Robinette
BLUE - Tiffany N. Robinette

WILDLIFE
GRAND CHAMPION - Tiffany N. Robinette
RES. GRAND CHAMPION
Eryn M. Robinette
Level A
CHAMPION - Neil Marshall
SELECTED FOR STATE FAIR - Neil Marshall
HONOR - Neil Marshall
BLUE - Neil Marshall
RED - Gwyneth A. Trammell
Level B
CHAMPION - Eryn M. Robinette
SELECTED FOR STATE FAIR - Eryn M. Robinette
HONOR - Eryn M. Robinette BLUE - Eryn M. Robinette Level C
CHAMPION - Tiffany N. Robinette
RES. CHAMPION - Carla D. Dick
SELECTED FOR STATE FAIR - Tiffany N. Robinette
HONOR - Carla D. Dick, Tiffany N. Robinette BLUE - Carla D. Dick, Tiffany N. Robinette RED - Michael Denney
Level D
RED - Christopher Carpenter, Shelby L. Dick

WOOD SCIENCE
GRAND CHAMPION - Haley Armstrong
RES. GRAND CHAMPION
Victoria Kunk
Level 1
CHAMPION - Haley Armstrong
RES. CHAMPION - Victoria Kunk
SELECTED FOR STATE FAIR - Haley Armstrong
HONOR - Haley Armstrong, Victoria Kunk
BLUE - Haley Armstrong, Victoria Kunk, Logan Mcginnis, Justice Murphy, Keith Rinker, Ava M. Stockton
RED - Gabriel Rowles
Level 2
CHAMPION - Nicholas A. Kunkler
SELECTED FOR STATE FAIR - Nicholas A. Kunkler
HONOR - Nicholas A. Kunkler, Vivienne R. Kunkler
BLUE - Asilyn Davis, Ryan Homan, Nicholas A. Kunkler, Vivienne R. Kunkler
Level 3
CHAMPION - Gabby C. Kunkler
HONOR - Gabby C. Kunkler
BLUE - Gabby C. Kunkler, Tristin J. Kunkler